1974 Sivas doğumlu olan İlter, ilk, orta ve lise öğrenimini Sivas’ta tamamladı, 1998 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra özel bir sağlık kuruluşunda sorumlu hekim olarak görev yaptı.

İlter, 2002 yılında Konya Kadınhanı Başkuyu Sağlık Ocağında hekimlik görevini yaptı. Sağlık Bakanlığında yöneticilik kariyerine 2005 yılında Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Aile Hekimliği Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak başladıktan sonra görevine daire başkanı olarak devam etti.

2008 yılında Sağlığın Teşviki ve Geliştirilmesi Daire Başkanlığı kurulması çalışmalarında görev aldı, aynı yıl Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanlığı görevini yürüttü.

2008-2012 yılları arasında görev yaptığı daire başkanlığı esnasında ülkemizdeki “Dumansız Hava Sahası” nın yaygınlaştırılması, “AL0 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı” nın kurulması, “Sigara Bırakma Poliklinikleri” nin açılması gibi önemli çalışmalarda aktif olarak rol aldı.

2012 yılında Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanlığında Daire Başkanı olarak görev yaptı. Daire Başkanlığı döneminde 2012 – 2015 yıllarında “Çok Sektörlü Sağlık Sorumluluğunu Geliştirme Projesi ve Çevresel Faktörlerin İnsan Sağlığı Üzerine Etkilerinin Araştırılması” projesi koordinatörlüğünü yürüttü.

2015 Erciyes Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Doktora programında özel öğrenci olarak dersler aldı. 2016 yılı itibari ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalında Doktora eğitimine devam etmektedir.

15 Aralık 2017 - 23 Kasım 2018 tarihleri arasında Genel Müdür Vekili olarak görev yaptı. 15 Aralık 2017 tarihinden itibaren görevine devam etmektedir.

Çevre sağlığı, aile hekimliği, tütün kontrolü, çok paydaşlı sağlık sorumluluğu, biyosidal ürünler, su güvenliği vb. konularda çok sayıda ulusal ve uluslararası bilimsel yayını, görev aldığı proje ve çalışma bulunan Dr. Hüseyin İLTER, iyi derece İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.